Magnety, ich tvary a využitie

Magnety sa dodávajú v rôznych tvaroch a veľkostiach, ako je disk, guľa, podkova a množstvo ďalších jedinečných foriem. Zvyčajne sú väčšie magnety silnejšie, ale nie je tomu vždy tak. Malé magnety sa dajú zlepšiť, aby sa zvýšila ich pevnosť použitím rôznych materiálov. Tvar magnetu však môže povedať oveľa viac ako jeho veľkosť. Každý tvar magnetu má vplyv na to, ako sa používa. Určuje, ako sú usporiadané magnetické poľné čiary mimo magnetu, ako aj pevnosť jeho ťahu.

Magnety, ich tvary a využitie

Magnetické tyče

Sila magnetu je zameraná na póly a znižuje sa po stranách. Tyčové magnety majú vo všeobecnosti najslabší tvar, pretože póly majú najmenšiu plochu. Je to však najbežnejší tvar používaný v každodennom živote, napríklad v  magnetoch  a kompasoch.

 

Magnety v tvare podkovy

Podkovové magnety sú len tyčové magnety ohnuté v tvare U. Tvar U robí magnet silnejší tým, že póly smerujú rovnakým smerom. Pôvodne bol vytvorený ako náhrada za tyčový magnet, časom sa však tento tvar stal univerzálnym symbolom pre magnety. Môže byť použité na zdvíhanie kovových predmetov akejkoľvek veľkosti v závislosti od sily podkovy magnetu. Napríklad, malé podkovy môžu zbierať kancelárske sponky, zatiaľ čo priemyselné veľké podkovné magnety sa používajú v stavebníctve a strojárstve na vyzdvihnutie veľkých kusov ťažkých kovov.

 

Neodymové magnety – silné magnetych netyd v  tvary a využitieredcich spotrebičov.ie si často ani neuvedomujeme.

Neodymové magnety sú neuveriteľne rozmanité a môžete ich nájsť v mnohých odvetviach. Sú to veľmi silné magnety. Patria k etytým najsilnejším magnetom.

 

Využitie magnetov

Magnety sa používajú všade okolo nás a ich využitie si často ani neuvedomujeme. Napríklad sa používajú aj v medicíne. MRI je medicínske zobrazovacie zariadenia, ktoré reaguje s vaším telom na najmenších úrovniach. Magnety ovplyvňujú elektróny v každom atóme vášho tela, potom zachytávajú obraz účinku. Účinok sa líši v závislosti od typu tkaniva a poskytuje užitočný diagnostický obraz, na ktorý sa často spolieha lekárska oblasť.

Ďalšie využitie nachádza aj domácich spotrebičov. Napr. na zatváranie dverí chladničky, ale aj v reproduktoroch. Reproduktory sú ovládané dvoma magnetmi a elektrickým prúdom. Mobilná elektromagnetická cievka je zavesená v blízkosti pevného magnetu a elektrický prúd je veľmi rýchlo tlačený cez cievku. Keď je cievka nabitá, priťahuje sa k magnetu a znova odpudzuje, čo spôsobuje zosilnenie vibrácií a stane sa hudbou pre vaše uši.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.