Potíte sa počas spánku? Vieme aký matrac je pre vás vhodný

Potíte sa počas spánku? Vieme aký matrac je pre vás vhodný

Pravdepodobne poznáte ten pocit, keď sa ráno prebudíte s prepoteným pyžamom, na vlhkom vankúši a s nepríjemným pocitom. Ak sa  podobný scenár opakuje pravidelne, môže to znepríjemniť život. Čo indikuje nadmerné potenie počas spánku a ako s ním bojovať?

 

Čo spôsobuje nadmerné potenie počas spánku?

Potenie je pre každého človeka nevyhnutné a najmä prínosné. Predstavuje termoregulačný nástroj, vďaka ktorému si telo prirodzene reguluje správnu teplotu, a práve kvôli tomu sa naše telo v letných mesiacoch potí viac, ako v zime. Nadmerná tvorba potu je nepríjemná nielen počas dňa, ale rovnako aj v noci.

Príčiny tohto problému sú rôzne v závislosti na mnohých faktoroch. Potenie počas spánku môžu spôsobovať napríklad vážnejšie choroby, psychické ťažkosti, krátkodobá infekcia, ale aj nevhodný vankúš, či nesprávne stravovacie návyky.

 

Ženské telo reaguje na rôzne podnety

U žien možno príznaky nadmerného potenia pripísať viacerým faktorom. Najbežnejšou príčinou nočného potenia u žien je menopauza a perimenopauza, a to bohužiaľ aj niekoľko rokov pred úplnou zástavou cyklu.

Hormonálne zmeny , ktoré sprevádzajú napríklad graviditu, alebo dospievanie, majú taktiež obrovský dopad na spomínané nepríjemnosti počas spánku.

 

Ako zmierniť následky nadmerného potenia?

Vymeňte posteľné prádlo

Najjednoduchším začiatkom je výmena posteľného prádla a bielizne. Siahnuť by ste mali po kvalitnom bavlnenom prádle, ktoré pot výborne saje a je zároveň príjemné na dotyk. Vyskúšať môžete taktiež spánok v termoprádle, ktoré odvádza pot od tela. Nezabúdajte však predovšetkým na správne vetranie v spálni.

 

Dbajte na vašu stravu

Jednou z častých príčin sú zlé stravovacie návyky a to predovšetkým vo večerných hodinách. Je preto potrebné dbať na to, čo pred spaním konzumujete. Jedzte striedmo, ľahké netučné potraviny, vyhýbajte sa ostrému koreniu, zázvoru, škorici, cesnaku a všetkým stimulantom vrátane alkoholu.

 

Hygiena

Nezanedbávajte vašu osobnú hygienu. V prípade, že trpíte nadmerným potením, musíte sa častejšie umývať, poriadne vysušovať pokožku a prezliekať sa do suchej bielizne. Opäť siahnite po bavlnených a vzdušných materiáloch.

V miestach najväčšieho potenia môžete aplikovať dezodorant a antiperspirant. Aký je rozdiel? Dezodoranty vďaka antibakteriálnym látkam obmedzujú výskyt baktérií a tým pomáhajú predchádzať vzniku nepríjemného zápachu.

Antiperspirant alebo dezodorant aplikujte práve pred spaním, aby mohol počas spánku pracovať. Odporúčame však využívať prírodné antiperspiranty a dezodoranty. Počítať by ste však mali s tým, že ich účinky pôsobia iba na krátku chvíľu.

 

Návšteva lekára

Ak už bežné rady nepomáhajú, mali by ste zvážiť návštevu lekára a všetko s ním prebrať. Nočné potenie totiž môže byť prvým príznakom závažného ochorenia. Všímajte si predovšetkým nezvyčajné zmeny na svojom tele a o všetkom diskutujte so svojím lekárom. Aj vďaka tomu dokáže váš problém rýchlejšie a jednoduchšie vyriešiť.  Diagnostika príčiny nadmerného potenia totiž môže byť náročná.

Epizódy silného nočného potenia, ktoré nie je vyvolané pobytom v horúcej nevetranej miestnosti, ruší spánok a často vedie k nutnosti opakovane sa v noci prezliekať. Pretože sa môže jednať o symptóm závažného ochorenia, odporúčame tento príznak nepodceňovať a zveriť sa s ním svojmu praktickému lekárovi“ hovorí MUDr. Martina Rosická z endokrinologie-obezitologie.cz.

 

Vymeňte matrac

Jednou z najdôležitejších častí vašej postele je matrac, ktorý dostáva zabrať azda najviac počas nadmerného potenia sa. Pravidelným potením sa  matrac postupne znehodnocuje a zároveň sa stáva nehygienickým. Pri výbere nového matraca by ste nemali podceniť najmä vhodne zvolené materiály.

 

Aký matrac by ste mali hľadať?

Vzdušný matrac

Zvoľte si matrac, ktorý je tvorený z priedušných materiálov, ktoré zabezpečia potrebné vetranie. Matrac sa rýchlejšie prevetrá a efektívne zníži vlhkosť. Ideálna je na to vrchná vrstva matraca, ktorá je tvorená veľmi vzdušnou penou POLARGEL, ktorá zabezpečuje príjemnú sviežosť a eliminuje prípadné potenie.

Vzdušný matrac MAGNIFICO POLARGEL. Zdroj: materasso.sk

 

Matrac, ktorý môžete oprať

Alternatívou sú taktiež matrace, ktoré majú snímateľný a prateľný poťah, ktorý jednoducho operiete v prípade potreby. Tieto poťahy je možné prať pri 60 stupňoch celzia, čím dokážete udržiavať váš matrac pravidelne čistý a hygienický.

Komfortný matrac SWISS adaptive so snímateľným poťahom. Zdroj: materasso.sk

 

Alternatíva k bežným matracom

Na trhu existujú takzvané chrániče na matrac, ktoré pokrývajú vrchnú časť matraca a chránia ju pred rozliatym pitím, škvrnami alebo spomínaným potom. Matrac tak zostane čistý a suchý a chránič na matrac je možné ľahko vyprať a znovu nasadiť. Ušetríte si tak nielen peniaze za nový matrac, ale aj čas, vďaka jeho jednoduchej údržbe.

Matracový chránič DOMESTIC. Zdroj: materasso.sk

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.