Rady, ako sa starať o kozub

Pravidelnú údržbu kozuba aj komína by ste nemali zanedbávať. Čisté ohnisko vám ponúkne nielen pekný pohľad, ale zároveň aj kvalitnejšie spaľuje. Pri spaľovaní, samozrejme, záleží aj na materiáloch, ktoré používate. Ak ide o staré klasické drevo, postarajte sa o to, aby bolo kvalitné a dobre vysušené. Alebo stavte na drevené brikety či pelety, ktoré sa postupne vďaka skvelým vlastnostiam dostávajú do popredia.

Rady, ako sa starať o kozub

1. Čistite sklo od sadze

Pozor pri čistení skla od sadze. Vyhnite sa tomu, aby ste čistič striekali priamo na sklo a to práve z dôvodu jeho možného zatečenia do tesnenia. Chemická látka môže spôsobiť, že sklo stvrdne a stratí funkciu. Preto by ste mali používať len jednoduchú vlhkú utierku a popol. Ide o čistenie skla, ktoré je nielen lacné a efektívne, ale navyše aj ekologické.

 

2. Upratujte popol

Všetkého veľa škodí. Dokonca ani prílišné upratovanie popola nie je žiadané. Pravdou je, že sa na dne ohniska oplatí nechať tenkú vrstvu popola. Popol má užitočné vlastnosti, pôsobí ako izolačné vlastnosti a ochráni vašu podlahu proti žiaru ohňa.

 

3. Odborný servis

Nie je vo vašich silách zvládnuť každý problém. Niekedy je potrebné obrátiť sa na odborníkov. Pravidelná starostlivosť o komín je povinná aj zo zákona. Preto si aspoň raz ročne nechajte komín skontrolovať.

 

4. Kvalitné kurivo

Vyskúšať môžete drevené brikety. Briketa je vlastne zhutnený horľavý materiál, ktorý môže mať rozličný tvar. Môže ísť o teleso v tvare valca či kvádra. Vyrábajú sa zvyčajne pod briketovým lisom.Briketami môžete topiť v kozuboch, kotloch aj v peciach. Drevené pelety sa vyrábajú lisovaním dreva v tvarovacích lisoch. Materiál je pod tlakom a je pretlačovaný skrz kruhové otvory, ktoré pelety vytvarujú. Počas lisovania sa do peliet nepridávajú žiadne prísady, pretože celulóza, ktorú drevo obsahuje, sa pri vysokej teplote stáva lepivou a nahradí tak lepidlo. Môžete ich používať na všetky peletové kotly, kozuby a kotly s automatickým podávaním peliet. Peletami aj briketami uchránite životné prostredie, pretože produkujú len minimum emisií. Obe veľa nevážia a sú veľmi ľahko skladovateľné. Produkujú nízku mieru popola a majú vysokú výhrevnosť.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.