Správny výber kosačky na trávu

Správny výber kosačky na trávu

Bez kvalitnej kosačky na trávu sa pomaly nezaobíde žiadna záhrada. Pri obrovskom množstve, ktoré nám v súčasnosti ponúka trh je však ťažké správne si vybrať. Prinášame vám preto veľký prehľad druhov kosačiek na jednom mieste a dúfame, že vám tým vaše rozhodnutie uľahčíme:

 

Strunové kosačky

Asi najpoužívanejší druh kosačiek v nerovných záhradách. Sú ľahko ovládateľné a výborné na údržbu menších záhradných plôch. Využívajú sa aj na úpravy horšie dostupných miest ako je okolie záhonov alebo kríkov. Ich veľkou výhodou je ich hmotnosť (ich váha sa pohybuje od 1,7 do 4,6 kg), takže ich ľahko udržíte v ruke. Ak vám vadí prívodný elektrický kábel alebo výpary z benzínu, môžete si vybrať akumulátorovú verziu.

 

Vretenové kosačky

Pre vretenové kosačky je potrebná elektrická energia, benzín alebo vlastný pohon. Nájdete však už aj akumulátorové, ktoré dokážu posekať až 400 m2 plochy. Vhodnejšie sú do rovných terénov, keďže mechanizmus kosenia sa dáva do pohybu tlačením. Ich najväčšími výhodami sú, že sú vhodné na časté kosenie, sú tiché a vďaka rámu, ktorý sa skladá, ich ľahko odložíte aj do menších priestorov.

 

Aku rotačné sekačky

Ako už napovedá názov, ide o akumulátorové sekačky trávy. Fungujú na princípe žacích nožov a sú veľmi obľúbené. Ich hmotnosť sa pohybuje medzi 13 kg a cca 26 kg a veľa druhov má sklápaciu rukoväť, vďaka čomu sú ľahšie skladné. Ich súčasťou je zberný kôš a zvládnu aj vysokú a vlhkú trávu. Jednotlivé druhy pokosia od 150 m2 do 600 m2 trávnika. Sú vhodné najmä pre mestské záhrady.

Elektrické rotačné kosačky

Síce musíte počítať s káblom, zato však nie ste závislí na kapacite batérie a môžete kosiť neobmedzene. Vyberajte si z druhov s nastaviteľnými kolieskami, ktoré zabezpečia jednoduchšiu manipuláciu. Nájdete medzi nimi šikovné malé kosačky vhodné pre plochu 50 m2, ktoré vážia len cca 4 kg, ale aj tie väčšie pre pozemky s rozlohou až 600 m2. Sú pomerne ľahké, ich váha nepresiahne 13 kg.

 

Benzínové rotačné kosačky

Ich najväčšia výhoda spočíva v tom, že sa ľahko postarajú o pozemky až do 1200 m2, sú však hlučnejšie. Poskytujú väčšiu slobody pohybu ako tie elektrické, ich nevýhodou je však väčšia starostlivosť (musíte kontrolovať aj olej, či filtre), vysoká hmotnosť a nie sú práve najekologickejšie.

 

Aku vyžínače

Vyznačujú sa ľahkou manipuláciou a slúžia v prvom rade na začisťovanie okrajov trávnikov alebo ťažšie dostupných a krivých plôch, napríklad v okolí kríkov. Sú ľahké (cca 1 kg – 3 kg), jednoducho skladovateľné a pri ich používaní sa nemusíte báť, že nevedomky poškodíte kábel. Odporúčame vyberať tie s nastaviteľnou rukoväťou, aby ste mohli pracovať vzpriamene. Šírka záberu môže dosahovať až 25 cm a ak si vyberiete správne, naraz môžete pokosiť až 1500 m okrajov trávnika.

 

Krovinorezy

Na krovinorezy by ste pri starostlivosti o záhradu nemali zabúdať. Použite ich na pokosenie hrubých priestorov, teda vysokej, prerastenej trávy a silných burín, ktoré by bežnú kosačku mohli poškodiť. Krovinorezy nájdete elektrické, akumulátorové aj benzínové a hmotnosť tých, ktoré sa používajú pre práce v bežnej záhrade sa pohybuje okolo 5 kg.

 

Robotické kosačky

Najmodernejšie kosačky, ktoré kosia za vás. Jediné, čo musíte spraviť, je vymedziť pracovnú plochu káblami, čo je jednoduchý úkon a nastaviť výšku kosenia a časovač. Vy si môžete na terase popíjať kávu a robotická kosačka bude tichučko sama kosiť aj sa nabíjať. Majú ideálne rozmery a jednotlivé druhy pokosia od 400 m2 až do 1300 m2 a poradia si aj s členitým terénom. Jedinou nevýhodou, ktorú sme našli, je cena, nakoľko ide samozrejme o drahší produkt.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.