Chceli by ste mať vlastný zdroj vody?

V minulosti bola studňa pri dome či v záhrade samozrejmosťou. Dnes síce takýto spôsob nie je až tak rozšírený, no mať vlastný zdroj vody sa oplatí v mnohých smeroch. Vodu z vlastnej studne môžete použiť ako úžitkovú na upratovanie v domácnosti, polievanie záhrady či umývanie auta. No a ak rozbor vody potvrdí jej nezávadnosť, smelo ju smiete aj piť.

Chceli by ste mať vlastný zdroj vody?

Ako sa dostať k vode?

Ešte pred akýmkoľvek vŕtaním či kopaním je potrebný hydrogeologický prieskum. Pomôže odborník, ktorý dokáže za pomoci prístrojov presne lokalizovať zdroj vody, prípadne sa môžete obrátiť na prútikára. K realizácii sa teda dostávame až po lokalizovaní zdroja vody.

V závislosti od zloženia podložia trvá aj samotná realizácia. Tá môže prebiehať narážaním, vŕtaním alebo kopaním. Najjednoduchším riešením je narážanie, ktoré je účinné pri štrkovom podloží. Podľa hrúbky štrku sa dá studňa naraziť za niekoľko hodín alebo dní. Z takejto studne sa voda získava pomocou čerpadla.

Pre výdatnejší zdroj vody je lepším riešením vŕtaná studňa. Keďže je hĺbka takejto studne väčšia, na získanie vody sa používa tzv. ponorné výtlačné čerpadlo. Po vŕtaní sa na ďalší deň studňa musí vystužiť skružami a voda sa na pár dní nechá odstáť.

Kopanie je najnáročnejší a zároveň najdrahší spôsob. Nutnosťou je zabezpečiť odvoz zeminy či vystužiť steny betónovými skružami. Ak je však studňa hlbšia ako dvadsať metrov, postupnému betónovaniu sa nevyhnete.

 

Rozbor vody pre pitie bez strachu

Ak chcete vodu zo studne využívať nielen ako úžitkovú, ale aj ako pitnú, mali by ste si dať spraviť rozbor vody. Navyše, ak ju ponúkate ako majiteľ ako pitnú, zodpovedáte za jej kvalitu práve vy. Rozbor vody o nej však dosť prezradí. Pomocou neho odhalíte napríklad aj výskyt ťažkých kovov či dusičnanov a dusitanov, ktoré sú vážnou hrozbou.
Rozbor vody zo súkromného zdroja vykonávaný na vlastnú žiadosť je spoplatnený. Oplatí sa preto využívať služby firiem zaoberajúcich sa úpravou vody, ktoré rozbor vody spoločne s riešením na úpravu a filtráciu vody často ponúkajú ako zvýhodnenú službu. Nielenže ušetríte, ale získate tiež pomocnú ruku pri výbere filtra na vodu na mieru podľa úrovne jej znečistenia.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.