Vykurujte rýchlejšie

Účty za kúrenie v zime neustále stúpajú? Zdá sa vám, že aj napriek kúreniu nemáte v miestnostiach dostatočnú teplotu? Potrebujete možno len pomôcť radiátorom dostať teplo do miestnosti.

Vykurujte rýchlejšie

Počas vykurovacej sezóny sa teplo dostáva do miestností zvyčajne pomocou radiátorov. Radiátory sú teplé a odovzdávajú teplo do miestnosti. Otvoríme ventil a čakáme, kým sa vzduch zohreje. Potrebujeme skutočne čakať? Toto čakanie môžeme výrazne skrátiť. Stačí použiť pomôcku, ktorá teplo dostane do miestnosti rýchlejšie a ktorého úlohou je šetrenie tepla. Je to ventilátor na radiátor. Existuje niekoľko verzií ventilátorov rôznych konštrukcií, teraz sa pozrieme na veľmi efektívne riešenie.

 

Kúrenie radiátormi

Vykurovanie radiátormi je v podstate pasívny systém, založený na cirkulácii studeného a teplého vzduchu. Teplý vzduch z radiátoru stúpa hore, ako sa v miestnosti ochladzuje, klesá k podlahe. Radiátor ho opäť zohreje, a takto sa teplo šíri po miestnosti.

Cirkulacia

Efektívne riešenie Termík

ventilator-pod-radiator-termikVentilátor na radiátor Termík pomáha pri vyhrievaní miestnosti dvomi spôsobmi. Prvý je urýchlenie prúdenia vzduchu. Termík sa jednoducho nainštaluje na spodnú časť radiátoru (bežný panelový typ, ale pomocou úchytov je možná inštalácia aj na rebrové radiátory). Ventilátory urýchlia cirkuláciu vzduchu cez radiátor, vzduch sa rýchlejšie ohrieva, dostáva sa rýchlejšie do miestnosti a miestnosť sa rýchlejšie vyhreje.

Druhý spôsob pomoci je v tom, že získavanie tepla z radiátorov je oveľa efektívnejšie. Oproti bežnému spôsobu ohrevu, kedy radiátor odovzdá približne 40 Celzia, pomocou Termíku odovzdá radiátor až 160 Celzia, čiže odovzdá štyrikrát viac tepla. Použitím Termíku sa zvyšuje úspora tepla, ale aj úspora energie.

 

Príklad úspory

Skúsme si účinok ukázať na príklade. Máme miestnosť približne 40m3. Keď chceme zvýšiť teplotu v miestnosti o jeden stupeň, bežným spôsobom vykurovania radiátorom nám to bude trvať približne jednu hodinu. Ak budeme chcieť zvýšiť teplotu o jeden stupeň v tejto miestnosti pomocou radiátoru s namontovaným Termíkom, bude to trvať len približne 10 minút. Zvýšenie teploty o jeden stupeň za oveľa kratšiu dobu znamená menej potrebnej energie, zníženie spotreby vykurovacieho paliva, nižšie náklady na vykurovanie, a zároveň tým šetríme životné prostredie. Návratnosť Termíku sa počíta na jednu vykurovaciu sezónu.

Ventilátor pod radiátor Termík

Fólia ako pomocník

P3_energy_saving_trustomôcť teplu zohrievať miestnosť sa dá viacerými spôsobmi. Skúste použiť reflexnú fóliu za radiátor. Viete o tom, že radiátorom vykurujete nielen miestnosť, ale veľká časť tepla zostáva v stene za radiátorom? Pomocou fólie za radiátor získate minimálne 95% tepelnej energie zo zadnej časti radiátoru a môžete znížiť tepelné straty až o 45%. Táto fólia je však iná ako potravinárska fólia. Je vyrobená zo špeciálneho materiálu, používaného v leteckom priemysle, má vysokú účinnosť a životnosť až 60 rokov bez straty funkčných vlastností. Použitím fólie za radiátor sa zvyšuje teplota v miestnosti pri rovnakom nastavení o 1-3 stupne.

 

Už viete ako šetriť

V tomto článku sme si ukázali, ako dokáže použitie dodatočných pomôcok zvýšiť účinnosť kúrenia radiátormi, a zároveň ušetriť na účtoch. Inštaláciou Termíku skrátime dobu potrebnú na zahriatie miestnosti, a použitím fólie za radiátor využívame viac tepla, ktoré inak končí v stene za radiátorom. Kombináciou týchto prídavných pomôcok získame nielen viac tepelného komfortu, ale šetríme náklady na vykurovanie a súčasne šetríme životné prostredie.

Ak chcete získať viac informácií o šetrení tepla, ale aj o ďalších možnostiach, ako šetriť v domácnosti, pozrite sa na stránky Ecoprodukt.

 

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.