Zariaďujeme predsieň: ako nepokaziť prvý dojem z bytu?

Malá miestnosť s veľkým významom. Prvý dojem z každého bytu utvára predsieň. Vítate v nej návštevy, lúčite sa s nimi. Ja taktiež miestom, ktoré vás každé ráno vyprevádza do nového dňa a večer vás ako prvé privíta doma. Patrí sa preto zariadiť ju tak, aby ste z malého priestoru vyťažili čo najviac.

Zariaďujeme predsieň: ako nepokaziť prvý dojem z bytu?

Predsiene, z ktorých sa vám nebude chcieť odísť, nájdete na Favi.sk. My prinášame malú ochutnávku.

Nečistoty a špina nesmú cez prah

Predsieň má jednu dôležitú úlohu: uchrániť byt pred nánosom nečistôt, špiny a bahna, ktoré ste vonku stretli. Najúčinnejšie svoju domácnosť ochránite tzv. trojakou zónou.

Topánky by mali prejsť tromi „očistnými“ procesmi: hneď pred dverami na ne čaká prvá rohožka, ktorá ich zbaví hrubých nečistôt. Na druhej rohožke, umiestnenej priamo za dvermi, by mali zostať jemnejšie nečistoty, ako je piesok a zemina. Do samotného stredu predsiene či zádveria potom patria rohože z textilu, ktoré vsiaknu vlhkosť a odstránia prach.

Nie každý má toľko priestoru, aby si mal kam rozložiť tri rohože. V takomto prípade sa musíte spoľahnúť na kvalitnú dlážku a voliť materiály, ktoré sa ľahko udržujú. Jednoznačne víťazia dlažby. Dobrú službu odvedie i PVC a vinyl.

Peter Kubík, Zdroj: https://favi.sk/inspiracie/album/rodinne-sidlo-trinec/470


Zoradiť do pozoru!

Pokiaľ nechcete každé ráno loviť svoj pár topánok z hromady rozhádzanej po zemi, je nutnosťou botník . Aj keď sa otvorené topánkové skrinky zdajú byť ľahšie na údržbu, voľte radšej uzatvorené. V prípade, že nad botník umiestnite vešiak, bude vám z premočených kabátov stekať voda rovno do topánok.

Ak vám vaša predsieň samostatný topánkovník nedovolí, skúste vešiakovú stenu s vstavanou skrinkou na obuv. Málo priestoru tiež zaberie úzky vysoký botník s vyklápacími zásuvkami. Obuv tak nebudete mať zbytočne na očiach. V predsieni by určite nemala chýbať stolička alebo taburetka, v najlepšom prípade lavica, na ktorú sa dá pri obúvaní posadiť. Nie je to len o vlastnej pohodlnosti. Neposedné posadené dieťa sa predsa len obúva ľahšie než neposadené…

 

Mať to na háku

V predsieni je nutné šetriť každým centimetrom, preto sa vyplatí investovať do vstavanej skrine alebo rovno celej vešiakovej steny.

Predsieňová stena býva často vybavená nielen botníkom, zrkadlom a vešiakmi, ale aj ďalšími úložnými priestormi. Malú predsieň môžete opticky zväčšiť tak, že v nej použijete posuvné dvere, alebo ju rozdelíte vysokou skriňou s týmto typom dverí. Jedna časť bude potom slúžiť ako úložný priestor, druhá bude fungovať ako prechod do ďalších miestností.

Ak ste priaznivcami Feng Shui, návod, ako si predsieň zariadiť podľa tohto čínskeho umenia, nájdete tu.

Peter Kubík, Zdroj: https://favi.sk/inspiracie/album/rekonstrukcia-bytu-zilina/598

 

Posvieťte si na to

Svetlo dodá aj malej predsieni pár centimetrov navyše. Okrem centrálneho osvetlenia je vhodné miestnosť vybaviť i LED zdrojmi a nástennými lampami. Opticky predsieň presvetlíte, ak v nej použijete svetlé farby a nebudete sa báť poriadneho zrkadla. Nemusí nutne zaberať celú stenu, ale malo by byť dostatočne dlhé, aby ste v ňom videli celú postavu.

Peter Kubík, Zdroj: https://favi.sk/inspiracie/album/rezidencne-byvanie-fenix-bratislava/572

 

Na ďalšie krásne inšpirácie od popredných slovenských i českých architektov a dizajnérov sa pozrite v našej galérii.

 

 

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.