Ako mať lepší spánok?

Poruchy spánku sa stávajú čoraz častejším problémom, ktorý trápi veľké percento populácie. Dnešná doba plná zhonu, stresu, usedavého spôsobu života k lepšiemu spánku určite neprispieva. Aj psychický stav človeka totiž na samotnú kvalitu spánku vplýva.

Ako mať lepší spánok?

Ak aj vy máte s nespavosťou problém, nemali by ste ju podceňovať. Príčiny môžu mať banálny, ale aj závažný charakter, a preto je nutné odhaliť ich a následne odstrániť.

 

Najčastejšie poruchy spánku

1. Insomnia – nespavosť

Ľudia, ktorí trpia insomniou, problematicky zaspávajú, majú nekvalitný nočný spánok a opakovane sa počas noci prebúdzajú. Potreba spánku je u každého individuálna, niekto potrebuje osem hodín, inému stačí šesť. Problém nastáva vtedy, ak spánok neprinesie očakávaný pocit sviežosti a nedodá vám dostatok energie.

Aj nespavosť môže byť len prechodným stavom. Spôsobená je napríklad zmenou prostredia, stresom či tragickou a nepriaznivou situáciou. Druhým typom je chronická nespavosť. Tá vzniká vtedy, ak sa človek dostatočne nevyspí až po dobu jedného mesiaca. Vtedy je nutné navštíviť lekára a začať sa liečiť.

 

2. Hyperinsomnia

Je opakom nespavosti. Ide o nadmernú potrebu spánku. Poruchu sprevádza ospalosť a nízka schopnosť koncentrácie. Ľudia trpiaci hyperinsomniou majú taktiež problémy s ranným budením.

 

3. Narkolepsia

Existuje dokonca aj porucha, pri ktorej ľudia upadajú do spánku počas dňa a to pri akejkoľvek činnosti bez toho, aby pociťovali nutkanie spať.

 

4. Syndróm nepokojných nôh

Nepríjemnosť, ktorá tiež vplýva na kvalitu spánku. Postihuje často tehotné ženy a starších ľudí. Pri zaspávaní človek pohybuje nohami, pretože v pokojnom stave v nich cíti bolesť, tlak, pálenie či mravčenie.

Tipy, ako sa nespavosti vyhnúť

ü Spánok neodkladajte, choďte spať už vo chvíli, keď pocítite prvé známky únavy.

ü Vytvorte si režim, snažte sa chodiť spať vždy v rovnakej hodine, a v rovnakej hodine sa aj prebúdzať.

ü Jedzte ľahké a zdravé jedlá. Tesne pred spaním nevečerajte. Ani pohyb vám nezaškodí. Po večeri sa môžete vybrať na prechádzku a pomôcť tak organizmu s trávením jedla.

ü Zbavte sa stresu, vyskúšať môžete rôzne pohybové aktivity či meditačné techniky.

ü Pred spánkom izbu vyvetrajte, dbajte na to, aby v nej bola ideálna spánková teplota.

ü Skvalitnite svoj matrac. Vyberte si matrac s lepšími vlastnosťami. Skvelou alternatívou je matrac z pamäťovej peny, ktorý vďaka pomalému vracaniu do pôvodného stavu nevytvára protitlak. Nevzniknú na ňom teda žiadne preležaniny a vaše telo je počas celej noci v optimálnej polohe.

ü Vymeňte starý vankúš za nový. Kvalitu spánku ovplyvňuje aj správna voľba vankúša. Vyberajte si podľa vlastností materiálu, tvaru a veľkosti.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.