Ako správne nastaviť osvetlenie pracovného priestoru?

Ako správne nastaviť osvetlenie pracovného priestoru?

Kvalitné osvetlenie je úplne zásadné na zaistenie bezpečnosti na pracovisku a zvýšenie efektivity pracovníkov. Vo veľkých firmách ale môže vyvolať značné náklady. Je preto na mieste nájdenie optimálneho riešenia.

 

Prečo riešiť osvetlenie?

Kvalitné osvetlenie pracovného priestoru je základným faktorom, ktorý toho mnoho ovplyvňuje. Nie je pritom príliš podstatné, či ide o výrobné priestory, predajňu alebo administratívne zázemie. Vo všetkých prípadoch platí, že nedostatok aj nadbytok svetla majú negatívne dopady.

 

Bezpečnosť a efektivita

Úplným základom samozrejme je, že pracovník musí na svoju prácu dokonale vidieť. Mierny nedostatok svetla znižuje rýchlosť a celkovú efektivitu odvedenej práce (zvýšenie chybovosti), zásadný nedostatok môže prácu výrazne komplikovať a zvyšuje aj bezpečnostné riziká.

 

Atraktivita prostredia

Ponuré komerčné priestory zas môžu pôsobiť nevľúdne aj na zákazníkov. Typickým príkladom môže byť osvetlenie ovocia a zeleniny v obchodoch.  Inde zas môže nadbytok svetla prekážať – napríklad v reštauráciách a baroch dávajú zákazníci prednosť intimite a súkromiu. Ak sú žiarivky príliš intenzívne, ťažko navodíte požadovanú atmosféru.

 

Zdravotné a psychické dopady

A v neposlednom rade nesmieme zabudnúť na to, že zlé svetlo môže u pracovníkov vyvolávať bolesti hlavy, očí, únavu, či dokonca depresie.

 

Ako je to s denným svetlom?

Denné svetlo ľudia samozrejme všeobecne preferujú pred umelým. Záleží ale na konkrétnych priestoroch. Zatiaľ čo v niektorých prípadoch je denné svetlo cez deň dostačujúce, najmä vo výrobe platí, že umelé osvetlenie je v prevádzke celodenne. Prirodzené svetlo tak v tomto prípade tvorí iba jednotky percent z celku.

Z toho vyplýva, že v trojzmennej prevádzke svetlá bežia 24 hodín denne a ide tak o významnú nákladovú položku.

Každá prevádzka by si preto mala spočítať, či sa neoplatí investovať do nových zdrojov svetla – či už ide o úsporné žiarivky, halogénové žiarovky alebo LED zdroje svetla.

Spotrebu je možné znížiť aj správnym zacielením svetla. Napríklad v administratívnych priestoroch, kde rastie podiel práce z domova, sa môže oplatiť prechod z osvetlenia celej miestnosti na lokálne zdroje svetla nad jednotlivými stolmi.

 

Pozvite si na pomoc odborníka

Vzhľadom na význam osvetlenia, nehľadiac na obor podnikania, dáva zmysel pozvať si na pomoc špecializovanú firmu, ktorá dokáže celý systém dokonale zostaviť. Vďaka návrhu docielite ideálne podmienky pre svojich zamestnancov aj primeranú nákladovosť celého riešenia.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.