Ako vyhriať pergolu v zime, keď vonku mrzne, až praští

Ako vyhriať pergolu v zime, keď vonku mrzne, až praští

V záhrade nemusíte tráviť čas iba v slnečnom letnom období. Svoje využitie nájde celoročne. Stačí investovať do niektorého z praktických spôsobov vykurovania a budete si môcť užívať komfort aj v prípade, že ortuť teplomera výrazne poklesne.

 

Ako zazimovať pergolu

S príchodom chladnejšieho počasia treba myslieť na včasné zazimovanie vašej pergoly. Pokiaľ sa o ňu správne postaráte, budete sa môcť tešiť z jej dlhej životnosti a na jar bez problémov rýchlo obnovíte jej prevádzku.

S príchodom jesene treba konštrukciu drevenej alebo hliníkovej pergoly zbaviť všetkých nečistôt. Môže sa jednať napríklad o nahromadené lístie a vetvičky v odkvapoch. Okrem toho zbavte nečistôt aj priestor pod pergolou, zameťte a upracte všetko, čo teraz nebudete používať. Myslite tiež na včasné zazimovanie záhradného nábytku. Podľa jeho povahy ho môžete napríklad prikryť plachtou alebo odniesť na teplé a suché miesto, napríklad do garáže.

Ak máte modernú bioklimatickú pergolu s lamelami, treba pamätať na ďalšiu dôležitú vec. Hneď ako vonkajšia teplota klesne pod 5 °C, odporúča sa nechať strešné lamely naklopené do polohy 90°. V takom prípade totiž pri silnom mraze nehrozí ich zničenie, ktoré by mohlo byť spôsobené napríklad preťažením kvôli napadanému snehu.

Pod pergolou môžete relaxovať, aj keď vonku mrzne.

 

Pergolu pri dome môžete používať aj v zime

Ak si chcete predĺžiť čas strávený v blízkosti prírody, môžete pergolu pokojne používať aj v zime. V takom prípade sa však nezaobídete bez vhodného spôsobu vykurovania.

Vykurovaná pergola skvele poslúži aj ako zimná záhrada, v ktorej budete môcť pestovať svoje obľúbené rastliny a užívať si zeleň aj v tomto mrazivom období.

 

Aké typy vonkajších ohrievačov existujú

V súčasnej dobe existujú rôzne typy ohrievačov na terasu. S každým z týchto variantov sa pritom spájajú určité výhody a nevýhody. Aké sú to?

 

Elektrické infražiariče

Prvým variantom sú elektrické infražiariče, ktoré vytvárajú teplo prostredníctvom ohrievacieho telesa. Toto teplo zachytávajú okolité objekty, ktoré sa týmto spôsobom začnú samovoľne ohrievať. Sekundárne teplo následne sála a ohrieva bezprostredné okolie.

Vybrať si môžete z rôznych prevedení. Niektoré vonkajšie infražiariče sú stojacie a dajú sa ľahko prenášať, iné sa upevňujú na jedno miesto. Nevýhodou tohto spôsobu vykurovania je fakt, že musíte dávať pozor na objekty v bezprostrednej blízkosti, pretože hrozí ich prehriatie.

 

Olejové ohrievače

Olejové ohrievače na prvý pohľad vyzerajú ako klasické kúrenie. Fungujú na princípe ohrievania oleja, ktorý sa nachádza vo vnútri. Takto zohriaty radiátor následne sála teplo a ohrieva priestor v okolí. Je však potrebné, aby ste pod pergolou mali elektrickú zásuvku. Na druhej strane sa tento typ ohrievača ľahko prenáša, pretože spravidla disponuje praktickými kolieskami.

 

Plynové ohrievače

Ďalším variantom sú plynové ohrievače na terasu, ktorých prevádzku zaisťujú propán butánovej fľaše. Vďaka tomu nemusíte riešiť prítomnosť elektrickej zásuvky, čo môže byť práve pod pergolou veľkou výhodou.

Plynový terasový ohrievač môže mať podobu stojacej lampy s nastaviteľným klobúčikom, alebo plynových kachlí, ktoré teplo vyžarujú smerom dopredu. Nevýhodou je vyššia obstarávacia cena.

 

Typy ohrievačov podľa ich umiestnenia

Pri výbere vonkajšieho ohrievača vezmite do úvahy aj to, kde bude umiestnený. Niektoré varianty sa inštalujú na stenu (alebo napríklad stĺp), iné môžete jednoducho postaviť na zem. V tomto smere sa rozhodujte podľa toho, aký priestor máte pod pergolou k dispozícii. Pri voľne stojacich variantoch sa každopádne oplatia modely s kolieskami pre ľahšie prenášanie.

Rozhodujúce je aj samotné prevedenie terasy. Iný variant zvolíte na otvorenú terasu, iný naopak pod uzavretú pergolu.

Na terasu a pod otvorenú pergolu sa všeobecne najviac hodia ohrievače, ktoré nevyžadujú pripojenie do elektrickej siete. Prípadná vlhkosť by tu totiž mohla spraviť paseku. V tomto prípade teda vyberajte z plynových typov vykurovania terasy.

Pri uzavretej pergole si môžete vybrať akýkoľvek typ ohrievača, ktorý vám bude vyhovovať. Stačí vziať do úvahy to, či máte v blízkosti elektrickú zásuvku, alebo nie.

Doprajte si aj v zime posedenie pod pergolou.

 

Vyhrievanie pergoly pri dome vám prinesie množstvo benefitov

Ako sme už spomenuli, týmto spôsobom si ľahko predĺžite čas, ktorý budete môcť tráviť pod pergolou. Razom tak budete môcť vylákať svojich priateľov na posedenie v blízkosti prírody a zároveň v teple, aj keď vonkajšie teploty klesnú pod nulu.

Svoju pergolu a vybavenie tak budete čiastočne chrániť pred extrémnymi teplotami a ich veľkým kolísaním v priebehu mesiacov.

Vyhrievanie pergoly je skvelým spôsobom, ako z vášho vonkajšieho posedenia vyťažiť maximum v akomkoľvek ročnom období. Oplatí sa preto investovať do niektorého spôsobu vykurovania a následne si užívať chvíle strávené po boku vašich najbližších.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.