Na záhrade už myslíme na jar. A odpočinok.

Na záhrade už myslíme na jar. A odpočinok.

Ako sa prehupne starý rok do nového, začne sa väčšina z nás tešiť na jar. Ignorujeme predstavu minimálne ďalších dvoch mesiacov zimy a snehu a pomaly pokukujeme, či už na záhonoch nerašia lístky snežienok. Aj keď na záhrade ešte moc dlho nevydržíme a zima nás vyženie, môžeme si dni spríjemniť aspoň plánovaním, čo a ako tento rok vylepšiť. A nemáme na mysli len na záhonoch a v pestovaní, ale aj pre relaxáciu. Kryté posedenie je jednou z vecí, ktorá by vám na záhrade chýbať nemala.

Jarné búrky, letné horúčavy aj jesenné plieskanice dokážu pokaziť príjemnú zábavu. Dážď často príde bez varovania, a rovnako rýchlo ako prišiel, tak aj odíde. Pre nás to však znamená všetko rýchlo upratať, schovať, odniesť a potom zase všetko nanosiť späť. Zvlášť napríklad keď grilujete alebo len tak sedíte na záhrade pri šálke kávy. Kryté posedenie vás ochráni pred rozmarmi počasia a to ako dažďom, tak i prudkým slnkom. Už sa tak nemusíte báť rozmarov počasia alebo si v tropických teplotách odopierať milovaný grilovaný steak so šalátom, pergola vám zaistí príjemný tieň.

Materiál, ktorý sa používa pre pergoly najčastejšie, je samozrejme drevo. Je na pohľad pekné, na dotyk príjemné, do záhrady sa najlepšie hodí a pri správnej povrchovej úprave vydrží aj veľmi dlho. Okrem impregnácia môže lak a ďalšie úpravy zmeniť odtieň dreva, nechať vyniknúť jeho štruktúru alebo naopak ju plne schovať, dá sa zladiť s ostatným vybavením záhrady a domu, možností je veľa. Pergola môže stáť samostatne uprostred záhrady alebo byť pri stene domu, záleží na vašej voľbe a samozrejme aj propozíciách vášho priestoru. Pri výbere je potrebné myslieť na to, aký hlavný účel bude sedenie plniť. Miesto pre pokoj a relaxáciu, kde si prečítate knihu pri šálke kávy zaistí romantický altánok, kde zároveň budete mať aj súkromie. Je vaša záhrada stále plná ľudí, milujete večierky a posedenie s priateľmi a susedmi? Potom zvoľte skôr väčšiu pergolu so strechou, pod ktorou nemusíte svoju zábavu prerušiť ani v daždi.

Nebojte sa, že pergolu nemáte kam umiestniť, vždy sa kúsok miesta nájde. Strecha garáže, nevyužitý kúsok záhrady alebo pľac pred domom, nič nie je problém. Pre pergolu nepotrebujete úplne rovný veľký pľac uprostred záhrady, umiestniť sa dá kamkoľvek a ak vám nikam nepasujú štandardné rozmery, nechajte si pergolu vyrobiť na mieru podľa svojich potrieb. Inšpiráciu aj nápady nájdete na www.vladeko.cz a môžete si rovno aj nechať poradiť s pergolou na

zákazku. Vonkajšie sedenie ponúka mnoho možností pre využitie záhrady a pobytu vonku, ktoré si užijete o to viac, keď nebudete musieť utekať pred dažďom a odchádzať uprostred grilovania. Môžete si v pokoji užívať pohodu a na dažďové kvapky pozerať pod strechou.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.