Vybavenie kúpeľne: Záchody a umývadlá

Vybavenie kúpeľne: Záchody a umývadlá

História záchodov siaha pomerne ďaleko do histórie.  Jedny z prvých záchodov sa používali už v 3. tisícročí pred naším letopočtom na území dnešného Pakistanu. Aj v časoch faraónov v Egypte fungovali toalety, ktoré boli napojené na kanalizáciu. Škoda, že vtedy ešte nebol vynájdený septik.

Na rímskych verejných toaletách sedeli ľudia jeden vedľa druhého, kde sa popri vykonávaní potreby svorne rozprávali a diskutovali o politike. Skutočné a funkčné WC však bolo patentované až v roku 1775. Cesta k tomu dnešnému WC trvala ešte dlho. Na zdravotníckej výstave v roku 1884 sa stal hitom splachovací záchod s umývateľnou porcelánovou misou.

 

Aký záchod vybrať

Ale aj súčasné záchody prešli za posledných 10 rokov viacerými zmenami. Jedna z nich je napríklad možnosť dvojitého splachovania, ktorá umožňuje úsporu vody. Pribudol tiež systém, ktorý umožňuje zabudovanie nádržky do steny. Používa sa hlavne pri závesných WC. Narozdiel od nich, už napríklad kombinované WC nepotrebuje žiadne úpravy, a preto je cena takéhoto záchoda konečná. Na trhu teda môžeme zohnať tieto tri typy záchodov: kombinované WC so splachovacou nádržkou, závesný záchod so splachovaním a samostatne stojace WC s nádržkou v stene.

Typy umývadiel

Pri zariaďovaní kúpeľne je jedna z najdôležitejších vecí aj umývadlo. Okrem  bežných umývadiel existujú aj také, ktoré sú viac estetickým prvkom ako umývadlom. Existujú totiž aj krásne umývadlá z rôznych dielní kúpeľňovej sanity. Tieto potom môžeme nájsť na trhu v rôznych tvaroch či hĺbkach.

Ponuka je naozaj pestrá – nájdeme umývadlové misy, čiže umývadlá voľne stojace na skrinke, pre väčšie rodiny existujú dvojumývadlá, do menších kúpeľní alebo wc je možné nájsť malé umývadielko. Ak je niekto zástancom samostatných umývadiel, môže si vybrať nohy pre umývadlá, ktoré tak budú mať svoju keramickú oporu.

Okrem spomínaných sa dostávame aj ku kategóriám: zápustné umývadlá, polozápustné umývadlá a umývadlá na zabudovanie zdola. Nábytkové umývadlá sú prispôsobené na ich kombináciu s nábytkovou skrinkou, rohové umývadlo stojace v kúte vám ušetrí miesto práve v malej kúpeľni.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.