Ako si zariadiť zdravú spálňu?

Najzdravšou izbou v dome by mala byť bezpochyby spálňa. Prečo? Trávime v nej veľa času pasívnym oddychom - spíme, relaxujeme pri knihe, len tak leňošíme. Ak sa každý deň prebúdzate rozmrzelí, a to aj napriek tomu, že chodíte skoro spať, bude potrebné v spálni urobiť pár úprav. Ako si zariadiť zdravú spálňu, si povieme v nasledujúcom článku.

Ako si zariadiť zdravú spálňu?

Čistý matrac, polovica úspechu

Ak chcete mať zdravú spálňu a spať zdravo, zamerajte sa na matrac. Starý, preležaný a plesňami prerastený matrac je možno váš kameň úrazu. Viete, že priemerne by sa mal matrac meniť každých 5 rokov? Viete, že sa v matraci usadzujú nečistoty, ktoré vás časom môžu stáť zdravie? Samotná výmena starého matraca za nový však problém nevyrieši, pokiaľ nezmeníte aj vaše doterajšie zlé návyky v spálni. K nim patria:

• domáci miláčikovia v posteli,

• jedlo v posteli,

• absencia matracového chrániča,

• pokladanie vlhkých uterákov na matrac,

• nedostatočné vetranie a vysávanie matraca a podobne.

Matrac by mal byť umiestený na kvalitnej posteli, ktorá je vzdušná a dobre vetrá. Preto sa radšej vyhnite posteliam s úložným priestorom.

 

Záclony, koberce a obliečky – lapače prachu a baktérií

Nemusíte patriť medzi alergikov, aby vás prach nahromadený v záclonách, kobercoch a obliečkach obťažoval. Práve záclony, koberce a niekedy aj obliečky patria k najväčším lapačom prachu v spálni. Riešenie? Pokiaľ nepatríte k tým, ktorí s vysávačom v ruke trávia väčšiu časť dňa, záclony z modernej spálne vynechajte úplne. Uvidíte, ako sa celý priestor prečistí. Koberce častejšie vysávajte a stavte skôr na koberce s nízkym vláknom. Obliečky prezliekajte dvakrát do týždňa. Ak máte možnosť, nechajte periny s obliečkami vyvetrať a poriadne preschnúť v otvorenom okne či na balkóne aspoň o víkende.

Spálňová zostava Naomi

Televízia musí bohužiaľ von

Televízia v spálni je veľkým komfortom pre tých, ktorí sú zvyknutí zaspávať u obľúbeného seriálu. Bohužiaľ zároveň patrí k najväčším rušiteľom spánku. Tiež už nemôžete zaspať po tom, čo sa prebudíte uprostred noci? Hľadáte ovládač, prebudíte partnera, ešte sa kvôli tomu pohádate. Nedá sa nič robiť, v záujme vášho zdravého spánku a partnerského života musí televízia zo spálne von!

 

Čisté steny, pokojný spánok

Čo môže byť viac nebezpečné, než pleseň na stenách v miestnosti, kde spíme? Ak v spálni, napríklad v rohu, uvidíte najmenší kúsok steny pokrytý plesňou, čo najskôr s tým začnite niečo robiť. Na trhu existuje rad prípravkov na pleseň, ktoré ju zlikvidujú. Ak sa vám v spálni pleseň

objavuje opakovane, hľadajte príčinu. Môže ňou byť napríklad netesniaci parapet, zlá izolácia okien alebo nepravidelné vetranie.

 

Vyvetraný priestor, ideálny priestor pre spánok

Čím viac si spálňu pred spánkom vyvetráte, tým lepšie sa vám bude zaspávať. Kvalitnému spánku škodí aj príliš prekúrená miestnosť. Odporúčaná teplota v spálni je 17-20 ° C. Kvalitný a zdravý spánok vám pomôže dosiahnuť tiež prírodný materiál nábytku. Vôňa dreva je príjemná a upokojuje, preto je posteľ z masívu ideálnou voľbou. Drevená nemusí byť len posteľ. Vybavte si masívnym nábytkom celú spálňu. Nábytok z kvalitného dreva má dlhú životnosť, je odolný, praktický a je známkou luxusu.

Posteľ z masívu Hollywood 2

Moc spánku škodí, rovnako ako jeho nedostatok

Spánok je zdravý. Ale ako so všetkým sa to ani so spánkom nesmie preháňať. Viete, že jeho nadmiera dokonca škodí? Ideálna doba spánku je 7-8 hodín denne. Viac ako 10 hodín pravidelného denného spánku pôsobí na telo kontraproduktívne. Sme viac unavený než aktívny. Naopak spánok, ktorý trvá menej ako 6 hodín denne je zase nedostatočný. Zariaďte si zdravú spálňu kvalitným nábytkom. Inšpirovať sa môžete na Spalne.eu.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.