Akú podlahu si vybrať?: Korkové podlahy verzus Drevené parkety

Akú podlahu si vybrať?: Korkové podlahy verzus Drevené parkety

Podlaha, jej dizajn a materiál ovplyvňujú celkový vzhľad vašej domácnosti a v konečnom dôsledku aj samotný komfort. Drevené parkety nikdy nevyjdú z módy, mnohí ľudia však siahajú aj po ekologickejšej alternatíve – korkových podlahách.

 

Odkiaľ pochádza korok?

Korok je vlastne kôra z dubu, ktorý rastie predovšetkým v stredomorských oblastiach. Korkový dub ma skvelú schopnosť – jeho kôra sa regeneruje, vďaka čomu je ho možné lúpať opakovane. Celý proces je ekologicky priateľský. Neprodukuje totiž odpad a neničí živé organizmy.

 

Vlastnosti korku

Korková podlaha má dlhú životnosť, vydrží aj 40 rokov. Má schopnosť pohlcovať nepríjemné vibrácie a je tepelným aj zvukovým izolantom. Podlaha je tiež tvarovo stála, teplá na dotyk a pomerne odolná voči rôznych poškodeniam.

 

Na výber máte z dvoch typov korkových podláh:

* Lepených, ktoré sú o niečo viac prispôsobivé, môžete ich zarezať na centimeter presne okolo dverných rámov a podobne. Lepené podlahy sa následne upravujú lakovaním.

* Plávajúcich, ktoré obsahujú aj odolnú vinylovú fóliu, vďaka čomu sa hodia do priestorov s vyššou záťažou. Podlahy sa ukladajú zámkovým systémom, ktorý sa vyznačuje rýchlosťou a jednoduchosťou.

 

Parkety pre milovníkov dreva

Mnohé domácnosti uprednostňujú drevené parkety, hlavne kvôli ich prirodzenému vzhľadu, stálosti, vôni a životnosti. Pri parketách si môžete vyberať z rozličných typov drevín, spôsobov opracovania a veľkosti jednotlivých dosiek.

Parkety sa opracúvajú kefovaním, ktoré odstráni mäkké drevo z povrchu parkiet a zvýrazní tak drevo tvrdé, ktoré sa skrýva pod ním.

Vyberať si môžete aj z rozličných dekorov, ktoré určite uspokoja aj tých najnáročnejších – melírované vzory do minimalisticky zariadenej domácnosti alebo dymový povrch, ktorý v kombinácii s netradičným nábytkom vynikne. Pokiaľ hľadáte lacnejšiu alternatívu, siahnuť môžete aj po vinylovej podlahe, ktorá je dnes od drevenej takmer na nerozoznanie.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.