Muškáty a letničky si už pomaly zaslúžia zazimovať a pohľad na prázdne okná málokoho poteší. Koniec leta ale nemusí nutne znamenať, že za oknom musí byť len čistá parapeta. Aj na jeseň môžeme za okná vystaviť drevené hrantíky a užiť si kvety, vhodné sú napríklad astry alebo chryzantémy. Tým sa nehovorí „Chryzantémy“ len tak pre nič za nič, sú odolné voči sychravému počasiu a rozhodne nepatria len na cintoríny, v mnohých druhoch si môžete vybrať rôzne farby i veľkosti kvetov. Niekoľko kvetináčov vedľa seba, každý s inou farbou kvetov, vám na parapete okien alebo balkóna urobia ešte veľa parády až do prvých mrazov a u záhradkárov aj v kvetinárstve je aktuálne naozaj z čoho vyberať.
Alebo sa môžeme pohrať s výzdobou a užiť si ju v jesennej, zimnej, vianočnej i jarnej variante, než zase príde čas novej sezóny. Teda vytvoriť univerzálny aranžmán hrantíka, kde budeme meniť len dekorácie a doplnky podľa toho, akú sezónnu výzdobu práve chystáme. Väčší priestor pre dekorácie poskytnú aj ozdobné drevené mreže za hrantíky. Ani cez zimu sa nemusíte vzdať živých rastlín, odolné vresy a vresovce vám s trochou starostlivosti zimu prečkajú aj za oknom, dôležité je ich správne a starostlivo izolovať proti premrznutiu. K nim na jeseň zvoľte ako dekoráciu šípky, malé dekoratívne tekvice, klasy obilia a ako zelený prvok môžu poslúžiť vetvičky ihličnanov alebo thuja či buxusa, pridať môžete aj jabĺčka alebo klasy kukurice.
Na zimu potom s príchodom adventu ozdobte hrantíky červenou alebo zlatou mašľou, pridajte vetvy borovice alebo smreka, kukuricu nahraďte sklenenými ozdobami alebo inou vianočnou dekoráciou podľa vášho vkusu, opäť môžete pridať oriešky alebo jablká. Po Vianociach potom využite zimné motívy, namiesto ozdôb dajte do kvetináča šišky a osviežte ich napríklad farebnými mašličkami. Na začiatku februára už môžete vítať jar a pripomínať Veľkú noc, do kvetináčov dajte všetko farebné, jarné a svieže. Na leto žiadne dekorácie netreba, nechajte len vyniknúť krásu drevených hrantíkov a farebných kvetov letničiek.